Silent Mite – Konstrukční EPP Akrobat

V dnešním článku bych se chtěl věnovat mému druhému projektu Silent Mite. Model jsem našel na stránkách RC Groups a trochu jsem ho upravil podle své fantazie… V nadšení jsem ho „spíchnul“ za 3 večery a dnes bych, už se stavbou nespěchal, je to víc ke škodě než k užitku.

Jak jsem již napsal výše, Silent Mite byl můj druhý modelářský počin. Jeho stavbu si můžete prohlédnou v Hotový modelsekci Dílna – Silent Mite stavba. Podle plánků z RC Groups byl tenhle model, tak trochu hybrid mezi plackou s modelem s konstrukčním trupem. To znamenalo, trup z jakýchsi přepážek z EPP a křídla s profilem rovné desky. Doma sem už jednu „placku“ měl, takže jsem chtěl postavit letadlo, vypadající opravdu jako letadlo. Rozhodl jsem se tedy, vyrobit i konstrukční křídla. To se pozitivně odrazilo na aerodynamice oproti Crackovi.

 

Technická data

  • Rozpětí křídel: 700 mm
  • Délka trupu: 860 mm
  • Hmotnost: 240 g  – váha bez baterie
  • Plocha křídla: 14,5 dm2
  • Plošné zatížení: 16,5 g/dm2
  • Materiál: EPP
  • Motor: Power HD 2822 1400kV, 60W Brushless
  • Regulátor: střídavý 15A
  • Servo 9g Hitec HS-55
  • Servo 6g 2x HXT 500
  • Vrtule 8×5, 9×5, 10×5
  • Baterie Li-Pol 11.1V / 600mAh 25C

 

Nechci se nějak do podrobna rozepisovat o řešení modelu, vše je již obsaženo v článcích ze stavby modelu. Kažodpádně se aspon okrajově podíváme na všechny části modelu.

Trup je tvořený z přepážek z EPP, jeho dolní strana je rovná a horní je zaoblená, aby měl model alespoň tvary připomínající skutečné letadlo. Trup je na svou konstrukci poměrné tuhý a při obratech se nekroutí, což je u akrobata žádoucí.

Křídla jsou vcelku a jsou zalepená do trupu, křídla jsou sestavená ze dvou desek EPP, pár žebírek a uhlíkového nosníku, tak aby měla nějaký profil. Dle mého názoru to byl dobrý tah z pohledu většího vztlaku a aerodynamiky, i přestože jsem v době kdy jsem stavěl tenhle model o aerodynamice věděl jen to, že něco takového existuje.

Ocasní plochy jsou kámen úrazu celého modelu, protože jsou stavěny z EPP tloušťky 5 mm, jsou tedy velice měkké a když jsem „za to víc vzal“ tak se výškovka poněkud kroutila.

I přes všechny konstrukční vady se mi podařilo postavit poměrně slušné letadlo na blbnutí.

Zálet i přes pár nedostatků proběhl bez větších obtíží. Model sem zalétával s vrtulí GWS HD 8×3,4 palce a dvoučlánkem Li-pol. Bohužel na 60W motůrek, který byl prvně dimenzovaný na model Crack Yak, byl Silent Mite celkem těžký. Dalším problémem bylo, že křídla měla poměrně malé rozpětí oproti délce modelu v kombinaci s opravdu obrovskými kormidly, bylo řízení opravdu zážitek. Model tedy dosahoval malých rychlostí a poměrně dost padal po křídle.

Pro druhý let jsem zakoupil tříčlánek a vrtuli GWS HD 8×5. Po konzultaci s kolegem jsem kormidla seřízl asi na polovinu původní velikosti. Dalším krokem ke zkrocení toho divocha bylo nastavení dvojích výchylek, 70% na vzlet a přistání a 30% na let. Na tříčlánek Silent Mite létal už mnohem lépe spolu s úpravami, které jsem provedl se mi podařilo letadlo slušně vytrimovat a nastavit k obrazu svému. Model je stabilní i při menších rychlostech, míň citlivý na ovládání, ale v obratech a akrobacii ho to nijak neomezuje. Letová doba je okolo 6-10 minut v závislosti na stylu létání a velikosti baterie.

 

Pokud chcete rychlejší letadlo na blbnutí za domem doporučuji postavit si tohohle mrňouse, pouze bych doporučoval silnější motor, 60W je na takové letadlo spíš k pláči.

 

Opožděně ale přece dodávám letové video.