Napadlo mě podělit se s Vámi o to, kde vlastně svoje modely tvořím. A vezmu to hezky od začátku…
Při koupi prvního RC Letadla na začátku léta 2013, jsem neměl žádné místo kde bych mohl něco tvořit. Musel mi stačit pracovní stůl a popřípadě podlaha. Takže veškeré moje laborování a „bastlení“ se odehrávalo na koberci u mě v pokoji. V následujících měsících mě záhy přepadla chuť stavět z EPP. Vylepšil jsem tedy svou pokojo-dílnu odlamovacím nožem a kartonovou krabicí, abych nerozřezal a nepolepil koberec. Jenže, takto se prostě tvořit nedá. Takže priorita číslo jedna byla vzít starší stůl, který jen ladem ležel doma v garáži a dostat jej do pokoje. Spojením mého stávajícího stolu, kde mám počítač, a pracovního stolu, vznikla poměrně velká pracovní plocha. Ke stavbě malých „polystyreňáčků“ plně vyhovující. To bychom tedy měli, malou dílničku v pokoji. Pořád to, ale nebylo ono, stále vše hned uklízet a snažit se moc neprášit. Když jsem něco řezal nebo brousil, čekalo mě velké vysávání a utírání prachu. A spát v takovém prostředí nebylo příjemné a dle mého názoru ani moc zdravé. Nicméně v tomto prostředí se mi podařilo, vyřezat Extru a Guppyho a částečně je i slepit.
Koncem podzimu roku 2015 mi tohle prostředí přestalo vyhovovat. V úvahu připadalo přemístit dílnu na půdu, bohužel tato varianta nakonec nevyšla kvůli několika problémům.
- Půda není zateplená, tudíž v zimě na půdě panuje arktická zima a v létě slouží půda jako velká pec.
- K nám na půdu je přístup jako k penězům.
To byly dva hlavní důvody kvůli, kterým mi nezbývalo nic jiného než půdu zavrhnout.
Dílnu uděláme v garáži…
Po různých úvahách mi rodiče nabídli, udělat si dílnu v naší garáži. Máme tam takový pěkný kout, který slouží spíše jako skladiště. Realizace dílničky začala v rámci úklidu garáže, úklidem našeho malého skladiště. Hlavní částí dílny by měl být pracovní stůl. Ovšem můj stůl, který sem měl v pokoji, vypadal v nové dílně spíše, jako chudý příbuzný pracovního stolu. Štěstí se na mě, ale usmálo. V garáži se povalovala starší pracovní deska, pravděpodobně z kuchyně. Jak je vidět na obrázku vlevo, kombinací levé části ze starého psacího stolu, pravé části ze stávajícího stolu a pracovní desky, vznikla pěkná, velká pracovní plocha. Na pravé straně stolu, máme starou kuchyňskou linku, kde je možné též něco kutit.
Tohle by tedy byla první varianta dílny. Druhá varianta na sebe nenechala dlouho čekat. Prostě a jednoduše, při práci potřebuji světlo a v dílně bylo světlo za mými zády. Jako prvním nedostatkem tedy bylo světlo. Druhý nedostatek se vyskytl hned při práci. Neměl jsem u stolu nějaké poměrné dobře dosažitelné odkládací místo.
Můj táta je šikovný kutil, takže máme v garáži skoro všechno potřebné. Původní plán byl, pouze rozšířit stůl o poličku. Nakonec jsme vyrobili z kusu lamina, nástavbu nad stůl. Je to vlastně polička, světlo a panel se zásuvkami.
Hlavní deska má na zadní straně vyřezanou drážku pro vedení kabelů k zásuvkám a ke světlu. Obě desky jsou spojeny pomocí nerezových úhelníků. Celá tato konstrukce je položena na stole a nahoře přišroubovaná do zdi. Celý panel mám zapojený do zásuvky a pomocí vypínače na boku zapínám proud do celého panelu. Při návrhu se nabízela i varianta mít zásuvky stále pod proudem a vypínačem si pouze zapínat světlo. Tato varianta, ale nakonec vyhrála z jednoho prostého důvodu. V dílně si musím i tak svítit, takže když odcházím z dílny zhasnu světlo a vím, že mám vypnuté i všechny ostatní spotřebiče. Chráním se tak před možností nechat zapnutou žehličku, nebo pájku a podobné poměrně nebezpečné věci. Pořád mi, ale vadilo to, že nemám nejvíce používané nářadí někde při ruce. Nebylo to prostě kam dát, muselo být tedy všechno nářadí ve stole. Bohužel s tím jak mi přibývaly věci místa ubývalo. Štěstíčko mi, ale přálo a narazil sem v Lídlu na takové plastové panely na zeď, do kterých je možné nacvaknout různé háčky, očka a držátka. Panely musely projít menší úpravou z důvod velikosti. Tu jsem přehlídl a panely se prostě pod poličku nevešly.
Nevadí… Kutil si vždy nějak poradí…
Po následném změření, přemýšlení, řezání a broušení, byly panely hotové a nachystané na montáž. Jenže jak panely přidělat? Vrtat do desky se mi moc nechtělo. Naštěstí oboustranná lepící páska od Patex udrží panely bez problémů. Pak už mi zbývalo jen nacvakat háčky a očka a začít skládat nářadí. Dole v galerii přidám ještě fotky aktuálního stavu. Mám v plánu ještě pokračovat a přidělat pár užitečných věcí. Až se tak stane tak článek ještě aktualizuji.