Sky Surfer 1400 RTF
Dnes bych chtěl představit můj první rádiem řízený model, je jim větroň Sky Surfer od firmy J-Power
Letadlo jsem zakoupil v červenci 2014 jako RTF set v prodejně RC King v Jihlavě. Je to vlastně takový bratranec Easy Staru, Bety, Bixlera a já nevím čeho dalšího, ale jelikož jsem v té době o podobných rc modelech neměl ani potuchy zkusím se na to podívat očima začátečníka, kterým jsem byl.
Hned na úvod shrnu technická data modelu
Technická data
- Rozpětí křídel: 1400 mm
- Délka trupu: 925 mm
- Hmotnost: 650 g
- Plocha křídla: 26 dm2
- Plošné zatížení: 25 g/dm2
- Materiál: EPO
- Motor: střídavý 1900KV Outrunner 2620
- Regulátor: střídavý 20A
- Servo 9g (4x)
- Vrtule 5 x 5 (alternativně 6 x 4)
- Baterie Li-Pol 11.1V / 1300mAh 15C
Teď už k modelu samotnému, model jsem si dovezl v poměrně velké krabici, která obsahovala kompletní model, rc soupravu a nabíječku. V krabici jsou všechny díly pečlivě zabalené a uležené tak aby se při přepravě nepoškodily. V trupu jsou již nainstalovány díly jako bowdeny s lanky pro ovládání kormidel, motor, serva a regulátor. Stačí tedy do prolisů v trupu strčit výškovku a přilepit ji. Směrovka se připevní obdobným způsobem, vše je připravené tak, že jednodušeji už to nejde. Pak už stačí pouze nalepit páky kormidel, spojit se servy přidělat křídla a je hotovo. Příprava modelu pro létání zabere slabou půlhodinku. Možná mě trošku mrzelo, že v modelu není vyřešený podvozek, nebo alespoň kolečko aby se při sednutí na asfalt a podobně zbytečně neodíral trup. Ale šikovný modelář si určitě poradí.
Model by byl složený a pojďme se na něj podívat trochu z blízka. Trup modelu je mohutný a vypadá velice bytelně, což se po několika pádech potvrdilo. Dokonce i větší pecku čenichovku dokáže trup ustát, pokud ale v pod plným plynem narazíte do země, je už taková rána destruktivní. Velice kladně hodnotím uložení motoru vzadu na plyonu, takže při prvním rande se zemí maximálně slepíte čumák a nezničíte motor. Jediná slabina trupu je zůžení na konci u ocasních ploch, není to ničím vyztužené a když servo tahá za výškovku, tak nepatrně hýbe s celým ocasem.
Ocasním plochám bych neměl co vytknout, snad jen to, že výškovka je poněkud malá a navíc není vyztužená uhlíkem nebo aspoň nějakým nosníkem, takže mi při střemhlavých letech přišla poněkud málo účinná. Navíc doporučuji panty, které jsou tvořené prolisy v materiálu nahradit panty plastovými, které velice uleví servu.
Křídla o rozpětí 1,4 metru mají poměrně velkou hloubku a tlustý profil a jejich konce plynule přechází v jakási „Ouška“ což velice přispívá ke stabilitě modelu. Křídla se spojují uhlíkovou trubkou a pro fixaci slouží zámek jak je vidět vlevo na obrázku. Při sestavování modelu mi to přišlo jako super věc, ale v praxi je to k prdu, pokud model jako já často rozděláváte a nepřevážíte ho složený, zámek se za chvíli vymačká a může se vám stát nehoda jako se stala mě, když se mi křídla při letu vysunuly a už následoval jen pád. Použil jsem tedy pro spojení křídel, tři neodymové magnety, které křídlo drží ať se děje co se děje. Tuto úpravu doporučuji udělat hned při skládání modelu. ušetříte si další starosti.
Jak sem již psal, model jsem kupoval jako RTR set, takže se pojďme mrknou na elektroniku.
K modelu je dodávána 4. kanálová RC souprava Fly Sky – FS-T4C, která pracuje na frekvenci 2,4GHz. Vysílač disponuje pouze mechanickými trimy, jedním V-mixem a reversy serv. Ale pro začátek úplně stačí. K napájení je použito 8x AA baterií.
Dále je k modelu dodáván nabíječ s balancérem LK-1008H s napájecím zdrojem. Základní nabíječ, který nabíjí přes servisní konektor. Pokud se tedy plánujete věnovat modelářství víc, je lepší zauvažovat o lepším nabíječi.
Poněvadž jsem se rozhodl tenhle článek aktualizovat a poněkud rozšířit, pokusím se rozšířit a upravit i část o létání na kterou se podíváme teď…
Z prvního letu jsem měl trochu nahnáno i přes to, že jsem několik hodin létal na simulátoru abych si alespoň osvojil základy řízení modelu. Nevěděl jsem zhola nic o nějakém zalétávání a zaklouzávání modelu, tak jsem prostě vylezl na kopec, přidal jsem plyn a hodil letadlo dolů a ono letělo. To byly moje začátky, teď když mám na Sky Surferovi nalítán přibližně rok a půl a mám již nějaké zkušenosti s modely, můžu trochu posoudit i letové vlastnosti. V první řadě je Sky Surfer velice hodné letadlo, které vám odpustí sem tam nějakou chybku v řízení. Při letu je stabilní, nemá snahu nikam uhýbat a když nevíte coby, stačí pustit páčky, ubrat plyn a letadlo si s tím poradí. S dodávanou vrtulí 5×5 mi přišlo stoupání i na plný plyn jako věčnost, pro někoho kdo létá poprvé je to určitě plus, protože letadlo neletí jak střela, ale přesto stoupá. Já jsem po pár letech vyměnil vrtuli za 6×4 APC. Při takové konfiguraci model stoupá kolmo nahoru, pouze je třeba při plném plynu trochu potlačovat výškovku. Přistávání je úplná pohoda i pro začátečníky, stačí jen přistávat proti větru, ubrat plyn a pak už máte vyhráno. Výrobce modelu doporučuje létat při větru do 3,5 m/s , ale z mých zkušeností je lepší menší vítr než větší. Při větším větru je to spíš boj se živlem a přistávání může být oříšek.
I přes to, že Sky Surfer je éro pro začátečníky, má celkem dost účinná křidélka takže zvládá některé akrobatické prvky a dá se s ním i dobře zablbnout. Přemet a výkrut není problém udělat jak při motorovém letu tak při plachtění, pouze při plachtění je potřeba „to pustit dolů“ pro získání rychlosti. Let na zádech taktéž není žádný problém, pouze je potřeba celkem dost tlačit na výškovku, protože má letadlo tendenci se otočit zpátky. Dále není problém, dělat utažené zatáčky v nožovém letu, protože ve vzduchu prostě drží. Měl jsem možnost srovnávat s Gamou od Pelikána a tak i při menším vychýlení na bok padá po křídle dolů.
Nicméně letový projev můžete vidět ve videu níže.
Výdrž baterie, je podle stylu létání, základní baterie o kapacitě 1300 mAh vydrží na plný plyn asi 5 minut při volnějším létání kdy motor používám jen abych se dostal nahoru a hledám nějaké stoupáky, je letový čas asi 30 minut a více.
Abych to tedy shrnul, Sky Surfer je klasické tréninkové letadlo s osvědčenou konstrukcí, které nijak zvlášť nenadchne, ale ani neurazí. Pro začátečníky ideální na trénování a naučení, pro zkušenější borce super model na odreagování popřípadě FPV létání.
Letové Video
Ahoj Jakube, přemýšlím se synovce o vyzkoušení RC létání. Mám dva známé, a tenhle model mi doporučili.
Mám dva dotazy.. k Těm magnetům, zaujalo mne Tvoje řešení. Asi si už nevzpomeneš odkud jsi je kupoval…
Jen.. jaké jsou rozměry ? A všiml jsem si, že jsi je ?? lepil ?? do křídla.
Jak jsi je teda uchytil do kořene křídla, aby se navzájem nevytahovali 🙂
A baterku jsi dal později nějakou silnější ? Nebo jakou s mAh 11.1v by jsi vyměnil za tu 1300mAh?
A po 2 letech.. lítáš ještě se Sky nebo jsi přešel na jiné éro ?
Přemýšlím časem o nějakém Jetu…..
Díky měj se.
eda
Ahoj,
Magenty by měly být 10x2mm. Pokusil sem se vydlabat díru a magnet tam zalepit vteřinovým lepidlem.
Baterku jsem používal 3S 2200mAh nemusel sem ani nějak moc dovažovat.
No se sky surferem sem se opravdu dost vylítal, ale poslal jsem ho dál. Nicméně uvažuji, že nějaký podobný model ještě zakoupím.
Ahoj, chtěl bych se optat, kde se dá pořídid vrtule 6*4 na Sky Surfera 1400. Dík
Ahoj, koupil sem ji v modelářské prodejně, pasovala tam vrtule APC. Jen je potřeba vzít tlačnou, nebo ji otočit aby byla ve správném směru. Jinak to bude hrozně řvát a vůbec to nepoletí.
Pekne….
Dakujem…
Zajtra ho očakávam doma tak sa do toho pomaličky pustim…