Spektrum DX6i

Po zakoupení Sky Surfera jsem věděl, že mě tenhle koníček bude bavit. Proto jsem začal uvažovat o koupi nového vysílače za přijatelnou cenu.

 

Po několik hodinách pročítání a přemýšlení mi padla do oka RC souprava Spektrum DX6i. Chtěl bych vám ji tedy trochu přiblížit. Budu psát pouze o funkcích které používám, protože o nich něco vím a mám je prakticky vyzkoušené.

Spektrum DX6i je 6-ti kanálová RC souprava, která využívá nového komunikačního protokolu DSMX díky němuž, lze létat ve skupině s více než 40-ti piloty. Samozřejmostí je kompatibilita se starším komunikačním protokolem DSM2 Je to vysílačka s plným dosahem na stránkách výrobce je udáváno až 2km, což je podle mě více než dostačující.

IMG_0300
Spektrum DX6i

Teď k samotnému vysílači, zprvu bych chtěl napsat co DX6i umí a nakonec to nějak zhodnotím ze svého pohledu. Vysílač má klasicky dva křížové ovladače, trimy,  šest dvoupolohových přepínačů a jeden dvoupolohový, který se vrací. V dolní části, je grafický display a rolovací váleček na ovládání a pohyb v menu. Vysílač disponuje pamětí pro 10 modelů s technologií ModelMatch™, Software pro letadla a vrtulníky, kde jsou přednastavené mixy na různé druhy křídel a ovládacích ploch. Dva volné mixy, dvojí výchylky a expo, servo monitor, časovač a reverz serv. Vzadu je pak konektor na kabel Učitel-Žák nebo na připojení k simulátoru.

Křížové ovladače a trimy jsou úplně v pohodě, trimy nejsou utopené a dají se ovládat velice lehce. Křížové ovladače jsou možné trochu silně nastavené, protože se mi stává, že si do křidélek hýbu z výškovkou.

Dvoupolohové přepínače jsou už přednastavené na dvojí výchylky, mix, klapky (gyro), podvozek a přepínač trenér, který zároveň slouží jako stopky. Nenašel jsem nic co by mi vadilo, možná snad při vypnutém přepínači směrovky a zapnutém mixu, je mi přepínači malá mezera a hůř se vypíná mix.

Přepínače MIX, Směrovka
Přepínače MIX, Směrovka

 

Display je přehledný, akorát by mohl být o trošku větší a hlavně chybí podsvícení, při slunečném dni není display čitelný. Při letu to ani tak nevadí, ale spíš při nastavení modelu, popřípadě změny modelu se musím otáčet a stínit si abych vůbec něco viděl. Dá se to vyřešit instalací Backlight Kitu pro vysílač Turnigy T9x. K rolovacímu tlačítku, nemám výhrady, je to moje první RC souprava, takže nemám s čím porovnat.

Display
Display

Pamět pro 10 modelů s technologií ModelMatch™. Pro někoho je 10 modelů málo, ale mě to prozatím stačí, takže za mě OK. Technologie ModelMatch™ mi přijde jako velice užitečná věc. Tato technologie totiž přiřadí každému přijímači svoje ID a spáruje ho s vybraným modelem. V praxi to znamená, že pokud mám nastaveného Sky Surfera a spárovaného s přijímačem, nemůžu ho ovládat když mám ve vysílači aktivní třeba Extru. Tím můžu zamezit havárií protože na Extře mám reverz na výškovku a na Sky Surferovi bych se po startu asi pěkně zaryl čumákem do země.

 

Jak sem již zmínil, je to můj první vysílač, proto jsem ocenil přednastavený Software pro letadla a vtrulníky. Při zadávání modelu si vyberu jestli mám letadlo nebo vrtulník a podle toho se mi zobrazují funkce, např. pro letadlo klapky, mixy na ocasní plochy a pro vrtulník nastavení gyra a křivka plynu. Pro začátečníky nebo pro lidi, kterým se nechce nic složitého pípat do vysílače je to super, prostě jen naklikám jaké mám ocasní plochy a můžu jít lítat. Na výběr jsou DualAile, V-Tail a Elevon.

 

Jako poslední bych zmínil časovač, který se zapíná tlačítkem trenér tudíž, je to pouze orientační údaj a je lepší používat hlídač napětí pro Li-pol baterie.

 

Každopádně jako první rádio bych ho vřele doporučil každému, kdo to myslí s modelařením aspoň trochu vážně, nechce utrácet desetitisíce za rádio a zároveň hledá kvalitní a uživatelsky příjemné rádio.